Uzay Meraklıları İçin Amerika’da Yapılabilecek 4 Aktivite

20:06:00


Havalar sıcak ya da soğuk hiç fark etmez çünkü uzay meraklılarını ne mevsim ne de mesafeler durdurabilir. Bugün rotamızı Amerika Birleşik Devletleri yani NASA’nın merkezi, uzayda çığır açmış bilim adamlarının ülkesine çeviriyoruz. Tatil planlarınızda Amerika turları ile tamamen yeni şeyler keşfetmek ve ufkunuzu genişletmek için farklı yerler araştırıyorsanız tam olarak doğru yere geldiğinizi söyleyebiliriz. Uzay kampları, uzay müzeleri, roket fırlatılma anları, gece gökyüzünü görüntülemek için en iyi lokasyonlar, kısaca uzaya dair her şey bu yazıda! Yazıyı okuduktan sonra hemen Amerika uçak biletlerinize bakıp, yurtdışı turları arasında en unutulmaz seyahatinizi yaşayacağınıza eminiz.

1- Roket atışı görün
Neden canlı bir roket atışı görmek insanı meraklandırır ki demeden önce bununla ilgili bir video izlemenizi şiddetle öneriyoruz. Bir roketatarın gökyüzüne doğru tırmanışının müthiş gücüne şahit olmak, uzaya ilgi duymayan insanlar için bile ilham verici bir deneyimdir. Amerika Birleşik Devletleri’ndeki Florida eyaletinde yer alan Kennedy Uzay Merkezi, Cape Canaveral Hava Kuvvetleri İstasyonu, Virginia'daki Wallops Uçuş Tesisleri ve Kaliforniya'daki Vandenberg Hava Kuvvetleri Üssü, halkın roketatarları ve fırlatış anlarını canlı canlı izleyebildiği yerlerin başında geliyor.
Amerika turunuzda ne yapabilirim sorusuna verilebilecek en heyecanlı, atraksiyonlu, ve adrenalinli aktiviteler bunlardır. Tavsiye verecek olursak, Vandenberg Hava Kuvvetleri Üssünde, en iyi görüntüleme yerlerinin çoğu yerin dışında ve bilet veya ön kayıt gerektirmeden gidebileceğiniz yerlerdir. Bununla birlikte, bu noktalar kalabalıklaşabilir, bu yüzden erken gelmek en iyisidir. Öte yandan, Cape Canaveral Hava Kuvvetleri İstasyonu'ndaki lansmanlar ve NASA'nın Kennedy Uzay Merkezi’ndeki sıra dışı etkinlikler için dönemlik bilet satışları olur ve anında tükenme ihtimali çok yüksektir.
Roket lansmanı görüntülemeleri esnek bir program gerektirebilir. Özel başlatma tarihleri ​​genellikle birkaç hafta veya birkaç ay öncesinden duyurulur ve çeşitli nedenlerle (hava ve teknik sorunlar da dahil olmak üzere) kalkıştan önceki son saniyeye kadar iptal edilebilirler. Genellikle, bir başlatma iptal edilirse, birkaç gün içinde başka bir başlatma penceresi açılacaktır. Bunu akılda tutarak, Florida'ya veya Kaliforniya'ya gitmek isterseniz, uzay mekiği izleme etkinliklerine göz atabilirsiniz.

2- Uzay Kampı’nı ziyaret edin
Bol uzaylı birtatil için Alabama’da yer alan Uzay Kampı gezisine katılabilirsiniz. Program hem çocuklar hem de yetişkinlere, gerçek dünyadaki astronotların yanı sıra uzay uçuşu mühendisleri ve bilim adamları tarafından karşılaşılan teknolojik, fiziksel ve zihinsel zorlukların bazılarını deneyimleme şansı sunuyor. Yaşlarına ve hangi programa katıldığına bağlı olarak, kampçılar roketatar simülasyonlarını kendileri yönetiyor ve taklit edilen uzay misyonlarına katılıyor. Yetişkin kampçılar Sualtı Astronot Eğitimi’nde (ağırlıksız bir ortamda hareket etme ve çalışma hissi veren bir havuz) egzersizler yapabilir, Multiaxis Eğiticisi (uzayda uçuşan kaotik yönlerden bazılarını taklit eden ve çılgınca dönen bir sandalye) ve altıncı yerçekimi sandalyesi (aydaki yerçekimini taklit eder) ile tatilinizi unutulmaz kılabilirsiniz.


3- Kapkaranlık bir gökyüzünde neler olabileceğini gözlemleyin
Dünyadaki insanların çoğu, ışık kirliliği ile kirlenmiş alanlarda yaşar. Gökyüzünü tüm ihtişamıyla izleyebileceğiniz şehir ve mahalle ışıklarından çok uzak bir yere varmak için Amerika turlarına katılmanız ve bu tatilde azıcık da bir çaba sarf etmeniz gerekiyor. Space.com’daki araştırmalara ve gökyüzü güzergahı uzmanı Joe Rao'ya göre, gökyüzü kirliliğinden uzak en iyi yerlerin genellikle devlet ve milli parklar olduğunu söyleyebiliriz. Uluslararası Karanlık Gökyüzü Derneği sayesinde karanlık bir gökyüzü yerleri saptanır ve bu alanların korunması için bütün imkanlar seferber edilir çünkü temiz bir gökyüzü uzay hakkında daha ayrıntılı bilgi edinmenizi sağlar. Yaz boyunca, Utah'daki GlenCanyon Ulusal Rekreasyon Alanı'ndaki Wahweap Kamp Alanı Amfi Tiyatrosu ve Wyoming'deki Yellowstone Milli Parkı'nda düzenli olarak yıldızlarla dolu nefes kesen manzaralar yaşanır. Sizinse tek yapmanız gereken, bu yaz biletinizi hazır etmek ve rotanızı Amerika’ya çevirmek.
4- Uzaya gidip gelmiş tarihi uzay mekiklerini görün

New York dediğimiz anda birçoğunuzun aklında Times Meydanı, Empire States Binası ve 5. Cadde gibi ikonik yerler gelse de bu denli turistik bir şehrin içerisinde ne gizemli uzay mekiklerinin olduğunu duyunca kulaklarınıza inanamayacaksınız. New York’ta görebileceğiniz Enterprise adındaki uzay mekiği, ısı kalkanı veya motorları olmadan inşa edildi çünkü NASA sadece düşme testleri ve kayma testleri için kullanıyordu. Ancak Enterprise hala uzay mekiği tarihinin en önemli bir parçası ve onu New York'taki Intrepid Deniz, Hava ve Uzay Müzesi'nde sergiliyorlar. Müze, 1960'larda bir NASA kurtarma gemisi olarak hizmet veren emekli uçak gemisi Intrepid'in üzerine inşa edildi. Uzay uçuşu ve havacılık meraklıları için kelimenin tam anlamıyla dört dörtlük bir yer.

Bence bunlar da ilginizi çeker

0 yorum

Bumerang - Yazarkafe
Bu blogda bulunan içeriklerin hakkı 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu çerçevesinde Titania'nın Çöplüğü bloguna aittir.